Kanice, popis dle odhadu v deskách zemských z roku 1663

 Velice podrobný popis zadluženého statku Kanice byl vypracován v roce 1663 a vložen do desek zemských. Majitelkou Kanic byla vdova po Vilémovi Kanickém Anna Lidmila Kanická, rozená Vratislavka z Mitrovic se zletilým synem Karlem Jiřím (tento syn se v dalších pramenech neobjevuje a patrně zakrátko poté zemřel) a nezletilými syny Vilémem a Mikulášem. Hlavní věřitelkou zadluženého statku byla Lidmila Benigna ze Šternberka, rozená Kavkovna z Říčan. Odhad statku provedli a zapsali Albrecht Kryštof Hložek ze Žampachu, jeho císařské milosti rada, a Adam Arnošt Chladnovský, komorník při deskách zemských. Odhad byl počítán v kopách a groších míšeňských, případně ve zlatých rýnských.

Text odhadu, jenž je tu uveden, je volným a výrazně zkráceným přepisem originálu, který začíná popisem kanické tvrze:  „Tvrz Kanice v předním štoku z obojí strany s vysokými štíty od kamene vystavěná, vdole po pravé straně, když se do tvrze jde, jest klenutý sklípek, kde vinopalna bývala, za tím sklep pro omastek a vaření. Vedle něho sladovna a hvozd pro dělání sladu, dále maštal na čtyři koně, vedle ní klenutý sklípky dva, nad nimi na pavlači pokoje dva. Naproti tomu vdole kuchyně, pod ní spilka pro pivo, vedle též kuchyně a tabulnice jedna. Skrze ní vedle sebe pokoje dva, za nimi na pavlači obilnice skromná s půdou a nad ní místo pusté pro pokoje větším dílem obořené, strop na podporách, vedle toho pokojíčky dva a za nimi komory dvě. Nad tím nade vším krov na díle cihlou a ostatek šindelovou střechou přikrytý. V place jest studnice. Šacuje se táž tvrz též s tím příslušenstvím, též skromným pivovarem s pánví na šest věrtelů a čtyřma štoky chladícími pro pivo za 500 kop grošů míšeňských.“  Dále jsou uvedeny: „Chmelničky dvě za 18 kop, krčma ve vsi Kanicích za 200 kop, štěpnička roubeným plotem ohražená, v níž jedenáct stromů ovocných a něco švestkoví se nachází za 10 kop, zahrada pro vaření podobným roubením ohrazená za 10 kop, ovčín ode dřeva vystavený, větším dílem doškami a ostatek šindelem přikrytý, do něhož se do 800 kusů ovčího dobytka zavříti může. Při něm 2 chalupy pro ovčáka. Šacuje se to vše trojí za 100 kop. Dvoreček skrovný kanický, když se do něho jde, po pravé straně jest ratejna, vedle ní 2 chlívce, to vše od dřeva vystavěné a šindelem a na díle došky přikryto. Dále stodola o dvou mlatech též došky přikrytá, naproti chlív pro hovězí dobytek od kamene až po střechu postavený, šindelem přikrytý. Vedle něho 3 chlívce pro sviňský skot. Šacuje se týž dvorec za 120 kop.“ Dále jsou uvedeny louky, palouky a role ke dvoru kanickému přináležející.

Další část odhadu se věnuje lesům: „Les Netřeb od pustého zámku až k hromadě kamení a odtud dolů proti trávníkům nad ovčínem hradišťským. Jest v tom díle lesa namnoze pěkný jedlový, smrčí, bučí, lipový, tisový a vostatek na rozličných místech jest vymejcený. Jest 1.046 provazců, tj. 5 1/4 lánu, 38 1/8 provazce. Zadnější díl od lesa Netřeb, ve kterém dříví měli, v předním dílu jest 838 1/4  provazců aneb 44 lánů 22 1/provazce. I tem lískový, drobný dubí mezi polma činí vše 9 3/4 lánu, 18 3/4 provazce.“

Dále jsou popsány rybníky: „Rybník hořejší na 24 kop násady kaprové, počítaje kopu po 8 kopách míšeňských. Rybník dolejší na 30 kop násady kaprové – nenasazený. Rybník pod Lískovim na 8 kop násady kaprové, kopa po 4 kopách vynáší 32 kop míšeňských. Nový rybníček, mezi kterým hráz stržena, klade se za 20 kop. Příkop okolo tvrze, ve kterým se něco od ryb pro kuchyni sloviti může, klade se za 12 kop míšeňských, uprostřed vsi malý rybníček, pod níž haltýř, klade se za 20 kop. Pod vsí v lukách 2 sádky vysazený, ty se k haltýři nadepsanému přidávají. Suma za rybníky 396 kop míšeňských.“ Dále je uvedena: „Cihelna nově vystavěná, při ní kůlna pro dělání cihel, šacuje se s cihlami v ní se nacházejícími za 150 kop.“

V odhadu je uveden i seznam poddaných ve vsi Kanice s přesným zaznamenáním platů, které mají vrchnosti odvádět. Kanickým rychtářem byl Bartoň Tkadlec (platil 4 kopy 6 grošů), dále je uveden Janda Pavlovic, Jan Koukal (Koukol) na gruntu Chloupkovic, Jan Vachovic, Jan Nový na Kublovic dvoře, Matěj Fenzl na Mrázovic dvoře. Mezi chalupníky se počítali: Jan Švec, Jan Nováček, Jiří Koželuh, Martin na Dudovic chalupě a Jakub Kovářovic. Z pustých gruntů a dalších poddaných jsou uvedeny: grunt Malušovský a dále Jakub Kukla a Martin Krejčí. Jak je patrné ze srovnání se staršími soupisy poddaných z roku 1651 a 1654, příjmení poddaných se do značné míry opakovala a k výrazné migraci obyvatel zde v této době nedošlo. Srovnáme-li ale počty poddanských rodin s roky 1651 a 1655, byl jejich počet v roce 1663 nižší.

Celkový odhad statku Kanice zaokrouhlený na kopy zněl na 6.497 kop míšeňských. Pohledávka Lidmily Benigny ze Šternberka dosahovala částky kolem 1.474 kop míšeňských a další soudní poplatky.16) Kaničtí z Čachrova nakonec dluh zaplatili a Kanice drželi až do roku 1705, kde je ale stejně museli pro dluhy prodat.

 

16) Desky zemské větší 29 (1663), A25–B3, uloženo v NA Praha. Desky zemské obsahují i další odhady kanického statku, na něž odkazuje ve svém díle A. Sedláček a které jistě přinášejí i další popisy kanické tvrze.

Vyhledávání

Novinky ze zámku

Přihlaste se k odběru novinek: