Kanice za držení posledních majitelů z rodu Kanických z Čachrova a jejich nástupce Františka Campiona

Z dětí Viléma Kanického a Anny prameny zmiňují Viléma Maxmiliána (†1689) a Jana Mikuláše Arnošta (†1687). Ti drželi kanický statek napolovic. Oba sloužili v císařském vojsku. Jejich sestrami byly Salička – Marie Salomena a Maxmiliána Alžběta, které byly ze statku vyplaceny. Maxmiliána Alžběta se provdala za Bohuslava Bernarta Valkouna z Adlaru na Zlonicích. Po jejich smrti byly portréty obou manželů v roce 1693 zavěšeny na kruchtě kostela ve Zlonicích u Slaného, kde se, jak sděluje Kolář, nacházely ještě na počátku 20. století. Jednalo se o jediný portrét rodu Kanických, který byl, případně je dochován.

Kaničtí z Čachrova, kteří seděli na Kanicích, měli svoji rodovou hrobku v kostele sv. Jana Křtitele v sousedním Lštění. V malém kostelíku se do dnešních dnů sice žádný náhrobník nedochoval, ale pilný genealog D. B. Wunschwitz, který kostel v roce 1708 navštívil, zde spatřil náhrobník obsahující následující text: „Anno 1689, 4. Martij… Kanitz… Ritter… Wilhelm Maxmilián Kaniczky von Czachrau auf Kanitz.“ Náhrobník z bílého mramoru opatřený znakem Kanických z Čachrova stával při postranním oltáři. Další člen tohoto rodu ležel pohřben před hlavním oltářem, ale místo nebylo označeno náhrobníkem.17)

V roce 1689 připadly Kanice vdově po Vilému Maxmiliánovi Markétě z Příchovic a její dceři Františce. Ty rodový statek držely do roku 1705, kdy jej musely pro dluhy prodat. Tak skončila vláda rodu, který Kanice držel přes více než 300 let.

Po rytířích Kanických z Čachrova dochází k rychlému sledu dalších majitelů. Zadlužené Kanice získal jako první František von Campion, zaplatil za ně 55.000 zlatých. Již roku 1713 je prodal Marii Markétě z Valdštejna, rozené Černínové, která je předala svému bratru Františku Josefu Černínovi z Chudenic. Drobný statek položený při okraji černínského dominia se tak na 22 let stal součástí chudenického panství. Součástí kupní smlouvy z roku 1705 mezi Černíny a Campionem byl též poměrně podrobný popis sídla, který poprvé zveřejnil V. Ryšavý, identický popis kanické tvrze přináší také desky zemské.18) Kamenná stavba tvrze byla kryta šindelem a dosahovala výšky dvou pater. První i druhé patro nad branou (průjezdem brány) bylo obytné se sedmi pokoji, domácí kaplí, komorou, síní a klenutou kuchyní. Druhá strana, patrně severní křídlo, bylo zpustlé, ale pod jeho střechami se skladovalo obilí. Jednalo se zřejmě o prostory sýpky zmiňované v popisu tvrze z roku 1663. Třetí strana areálu měla být nově vystavěna, ale nacházela se jen v hrubé stavbě – půdy, okenní otvory, podlahy se čtyřmi místnostmi a klenutým sklepem. Dolní podlaží, není specifikováno kterého křídla, snad západního, obsahovalo malý pivovar včetně sladovny, dvou spilek, letní a zimní sklípek a lednici. Vedle toho jiné tři sklepy, spižírny a jeden prostor pro vinopalnu. Nádvoří není sice v popisu uvedeno, ale vzhledem k tomu, že je můžeme vytušit z popisu datovaného do roku 1663 a máme zprávy o tom, že tvrz byla tvořena třemi křídly, jistě existovalo.

 

17) Procházka Zdeněk: Historické náhrobníky okresu Domažlice, Plzeň-Domažlice 1990, str. 47. Čerpáno z Wunschwitzovy genealogické sbírky i. č. 506 Kanický z Čachrova, uloženo v NA Praha.

18) Ryšavý Vratislav: Ke stavebnímu vývoji zámků v Kanicích a v Nalžovských Horách, Památky západních Čech 1-2011, str. 48–61, popis tvrze str. 48–49. Téměř totožný zápis přinášejí i desky zemské 36.H14. (NA Praha). Zde čteme: Od kamene vystavena, šindelem přikryta, v ní v hořejším a v prostředním štoku nad vraty se nachází 7 pokojů, kaplice, komora, síně a kuchyně klenutá, z druhé strany toliko podkrov, který pro sypání obilí se užívá, třetí strana jest nově vystavena, však až na půdy a podlahy nedostavěna, a nacházejí se v ní 4 pokoje a sklep klenutý, v dolejší příležitost táž tvrz v sobě má pivovar s měděnou pánví, čtyřmi štoky a jinším pivovarským nádobím, spilky 2 – letní a zimní, sklípek s lednicí, též jinší tři sklepy se spiží, a jeden pro vinopalnu. Šacuje se táž tvrz spolu s měděnou pánví a jinším pivovarským nádobím v ní se nacházejícím za 800 kop.

Vyhledávání

Novinky ze zámku

Přihlaste se k odběru novinek: